Laboratorium Usługowo-Badawcze „BIOCHEMIK” Sp. z o.o. wykonuje specjalistyczne badania zawartości cyny (Sn) w środkach spożywczych przechowywanych w opakowaniach metalowych, takich jak puszki, słoiki z metalowymi wieczkami czy folie aluminiowe z warstwą cynowaną.
Opakowania metalowe są powszechnie stosowane w branży spożywczej ze względu na swoje właściwości ochronne – zabezpieczają żywność przed dostępem powietrza, światła i wilgoci, znacząco wydłużając okres przydatności do spożycia. Jednak metaliczne materiały opakowaniowe mogą wchodzić w kontakt z żywnością, co stwarza potencjalne ryzyko migracji pierwiastków, w tym cyny.
Cyna stosowana do powlekania wewnętrznych powierzchni opakowań metalowych (głównie w formie blachy cynowanej) chroni metal przed korozją, ale może migrować do produktu spożywczego, zwłaszcza w przypadku kontaktu z kwaśnymi mediami (np. sokami owocowymi, warzywami, pomidorami, produktami z octem).
Może powodować objawy zatrucia pokarmowego (nudności, bóle brzucha, biegunki)
Jest niezgodne z przepisami prawa żywnościowego
Skutkuje koniecznością wycofania partii produktu z rynku
Oferujemy elastyczne formy współpracy – w zależności od potrzeb Klienta możemy działać na podstawie: