Badania mikrobiologiczne żywności – oferta

Każdy pragnie spożywać produkty możliwie jak najlepszej jakości, które nie będą zawierały żadnych szkodliwych substancji i dodatków. W tej chwili wiele osób zwraca na to uwagę, ponieważ coraz większa liczba osób jest świadoma tego, że do żywności dodawane są przeróżne dodatki i ulepszacze. Jednak one nie są jedynym zagrożeniem, jakie na nas czyha! Żywność powinna być także wolna od wszelkich, mikrobiologicznych skażeń, które mogłyby być szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego właśnie badania mikrobiologiczne żywności stanowią podstawowe narzędzie nadzoru i oceny artykułów żywnościowych, jakie można później kupić.

Co więcej, nadzór nad czystością mikrobiologiczną powinien być prowadzony nie tylko po zakończeniu procesu produkcji, ale również w trakcie jej trwania – na każdym etapie powstawania danego towaru!Każdy pragnie spożywać produkty możliwie jak najlepszej jakości, które nie będą zawierały żadnych szkodliwych substancji i dodatków. W tej chwili wiele osób zwraca na to uwagę, ponieważ coraz większa liczba osób jest świadoma tego, że do żywności dodawane są przeróżne dodatki i ulepszacze. Jednak one nie są jedynym zagrożeniem, jakie na nas czyha! Żywność powinna być także wolna od wszelkich, mikrobiologicznych skażeń, które mogłyby być szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego właśnie badania mikrobiologiczne żywności stanowią podstawowe narzędzie nadzoru i oceny artykułów żywnościowych, jakie można później kupić. Co więcej, nadzór nad czystością mikrobiologiczną powinien być prowadzony nie tylko po zakończeniu procesu produkcji, ale również w trakcie jej trwania – na każdym etapie powstawania danego towaru!

Czym są badania mikrobiologiczne żywności?

Badania mikrobiologiczne pozwalają sprawdzić, czy w konkretnych produktach żywnościowych nie ma aby żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby zagrozić zdrowiu konsumentów. Obowiązek badania żywności na każdym etapie produkcji wynika z istniejącego prawa żywnościowego. Wszystko jest w interesie zarówno producentów, jak i konsumentów. Ci pierwsi mają pewność, że sprzedają zgodne z przepisami towary żywnościowe, a ci drudzy, że nie ma w nich niczego szkodliwego. Warto dodać, że brak przestrzegania istniejących przepisów skutkuje sankcjami karnymi. Badania tego rodzaju mają na celu wykrycie ewentualnych drobnoustrojów chorobotwórczych. W trakcie produkcji pobiera się próbki, które następnie są analizowane przez specjalistów.

Mérieux NutriSciences – badania

Badania mikrobiologiczne powinny być prowadzone na każdym etapie powstawania żywności, żeby można było mieć pewność, że nie zawierają żadnych elementów, które mogłyby doprowadzić do choroby, czy nawet i do śmierci konsumentów. Zakażenie produktów żywnościowych niebezpiecznymi bakteriami mogłoby mieć tragiczne w skutkach konsekwencje, dlatego dobrze jest wiedzieć, że wszystkie ewentualne zagrożenia są dostrzegane i eliminowane. Wśród najbardziej niebezpiecznych bakterii można wyróżnić między innymi takie jak Salmonella, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, czy też Bacillus cereus.

W naszych laboratoriach wykonujemy testy nie tylko na każdym etapie produkcji, lecz także oceniając na przykład odporność na przechowywanie i transport danego produktu – do niektórych, szkodliwych zmian dochodzi bowiem właśnie wtedy. Wszystko wykonujemy zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2015 roku w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych, bazując także na międzynarodowych normach ISO. Nasze laboratoria należą do najnowocześniejszych w Polsce, a personel jest wysoko wykwalifikowany.

Bio Chemik

PRZYJMOWANIE ZLECEŃ

Śmiłowo (67) 349 35 45 marketing@biochemik.pl
Łuków 727 631 645 marketing.lukow@biochemik.pl
Sosnowiec 727 631 665 marketing.slask@biochemik.pl